Loodame, et maskid kaovad enne kui maskne tabab. Mida sellest siiski teadma peaks?
MASKI AKNE ehk MASKNE
Teema, mis on siiani kuulunud meditsiinitöötajate argipäeva, puudutab nüüd enamikku meist. Maskid ja need kandmisega seotud nahamured.
Mis toimub maski all? Ja mida murede vältimiseks teha saab?
Niiskes keskkonnas, õhuvahetuse häiretest tekkiv “elu” on üks mure ja materjalide ning maskiaasade hõõrumine teine probleem. Mõlemad põhjustavad ebamugavust ja vajavad hoolt. Paljud materjalid võivad nahka kraapida ja seeläbi kahjustada. Nahk muutub karedaks ning punetavaks, on rahutu, ärritunud ja kipitav. Sama võib juhtuda soonivate sangade ning tugevdatud maskiäärte tõttu. Sellisel puhul tuleb maskivabal hetkel ja kindlasti õhtul kodus nahka salvide ja nahapalsamitega turgutada. Muide, nägin Facebookist ühe naise postitust, kes näitas kätte viisi, kuidas lihtsal moel maskisangad kõrvade asemel prillisangade külge kinnitada 😊 Ta võttis kaks nööpi ja kaks ülipeenikest silikonist patsikummi. Pani patsikummi läbi nööbiaukude (1 kumm peab tekitama kaks aasa). Seejärel pani nööbi prillisanga külge ja maski aasad ümber nööbi, mitte kõrvade taha.
Võite katsetada ka hõõruma hakanud kanga nahapalsami või vaseliiniga kokku määrimist. D’DIFFERENCE puhul on sobivam taastaja selliseks juhuks Golden Jojoba Balm, milles on null lõhna-ja säilitusainet ning toode on 100% veevaba. Sellist lahendust, et palsamiga kogu maskialune ala kokku määrida, soovitan ainult maskivabaks ajaks ja enne õhtust hoolitsust!
Maski all on suuremolekulised, taimerasvu ja õlisid sisaldavad tooted halvad, sest need võivad ummistada poore ja põhjustada enim levinud maskialust nahaprobleemi ehk aknet. Veel aineid, mis kuiva ja kareda naha pehmeks muudavad ning naha kaitsekihti üles ehitavad ja tugevdavad: skvalaan (squalane) – vegan versioon on olemas. Niatsiinamiid ehk B-vitamiin (niacinamide), glütseriin, taimsed vahad (plant waxes)
Kui nüüd tüüpilise maski akne juurde tulla, siis seda põhjustava aknetüübi täpsem nimi on acne mechanica ehk mehhaaniline akne. See seisund peegeldab sooja ja niiske keskkonna mõjusid nahale. Naha mikrobioom ja kaitsekiht saavad kahjustada, halvad bakterid saavad 24/7 pidutseda ja tulemuseks on (nahaalused) punnid, vistrikud, lööve, niiskusepuudus ja ärritused.
Pange tähele, et esimese mure puhul (kare, ärritunud ja punetav nahk) kirjeldasin KUIVALE nahale mõeldud lahendusi, teise mure puhul (rasu, punnid, vistrikud) NIISKUSVAESELE nahale mõeldud lahendusi. Kuidas neid naha seisundeid eristada?
Kuivas nahas on vähe rasu ja seetõttu on vaja seda toita. Niiskusvaeses nahas on vähe vett ja seetõttu on vaja seda niisutada.
Parimad naha niisutajad on: hüaluroonhape (sodium hyaluronate), aloe vera, siidi polüpeptiidid (silk polypeptides) vegan version on olemas, glütseriin. Kõik D’DIFFERENCE tooted on nii niisutavad kui ka toitvad. Soovitan väga meie kerget universaalkreemi 4D Universal Revitalizing Face Cream, mida võib nahale kanda kasvõi mitu korda päevas. Kui see teema rohkem huvitab, siis soovitan lugeda seda artiklit.
PALUN JÄLGI KINDLASTI NEID PÕHITÕDESID:
- Väldi tugevalt lõhnastatud tooteid
- Väldi tugevalt vahutavaid näopesugeele ning SLS (Sodium Lauryl Sulphate) ja SLES aineid (Sodium Lureth Sulphate)
- Väldi alkoholi sisaldavaid tooteid, eriti madalmolekulaarseid alkohole (ethanol, alcohol denat., ethyl alcohol, benzyl alcohol, isopropyl alcohol)
- Väldi muidu nii mõnusat mentooli
- Hoia eemale näopesu harjadest ning teralistest koorijatest
- Võimalusel hoia nahk maski all meigivaba
- Maski alla vali seerum või hästi kerge kreem
- Aktiivainetega tooteid (A-vitamiin ehk retinool, C-vitamiin, happed) kasuta õhtuti.
Kuidas nahka maskikandmiseks ette valmistada ja kahjustustest hoida?
Kui Sa tead, et pead pikalt maski kandma, siis on väga tähtis maski iga paari tunni tagant vahetada. See kehtib kindlasti kirurgilise maski kohta!
Kangast maski puhul on tähtis omada mitu maski, soovitan puuvillaseid, sest need hingavad paremini ja ei sega nii palju naha ainevahetust. Igal õhtul peaks maski vähemalt 60 kraadi juures ära pesema ning pärast triikima.
Enne ja pärast maski kasutamist pese käed või teosta antiseptika. Mõlema puhul on oluline toote kogus, vähemalt 3 ml või 1 pumbatäis ja aeg, vähemalt 30-60 sekundit. Antiseptikumi puhul peab toodet olema nii palju, et see hõõrumise ajal, enne 30 sekundi möödumist ära ei kuivaks. Alkoholi sisaldus võiks olla vähemalt 70%.
Kui päeva jooksul tekib võimalus mask ära võtta, siis loputa maski alust piirkonda leige veega. See on hea selleks, et soolad ja jääkained ära uhtuda.
Seejärel käitu vastavalt oma naha olukorrale. Kui Sinul tekivad maski alla punnid, siis väldi raskeid, pakse ning rasvaseid kreeme.
Vali kergus ning kerguse parimad esindajad on seerumid ja emulsioonid. D’DIFFERENCE 5D Rejuvenating Face Serum on absoluutselt parim, sest selle baas on vesi ning 4 erinevat hüaluroonhapet ja säilitusaine. Võimaluse kanna toodet kaasas ja määri seda peale näo loputamist nahale mitu korda päevas.
Kui Sind kiusab karedus, punetus ning ärritus, siis seerum on Sinu go-to toode ikka, selle peale soovitan panna niisutavat ning rahustavat kreemi 4D Moisturizing Day Cream. Õhtuseks naha kaitsekihi taastamiseks on meie tootevalikus raskerelvastus ehk 4D Anti Redness Night Cream.
Kui naha olukord muutub järjest hullemaks, siis tasub külastada dermatoloogi ning uurida selliste toimeainete kohta nagu benzoyl peroxide või adapalene. See on siis kui on juba paha- paha. Järjepideva hoolitsuse abil on suur lootus, et olukord nii hulluks ei lähe, aga iga inimene ja iga inimese nahk on erinev ning tagatisi anda kahjuks ei saa.
Lihtsamate juhtude korral on hea aine toonikutes ning punnigeelides sisalduv rasvlahustuv salitsüülhape (salicylic acid). Mõned on soovitanud suuremad punnid maski all katta vistrikuplaastritega. Sellega mul endal kogemus puudub, aga vajadusel prooviksin kindlasti ära!
Juhul kui Sul on vaja olla maskis ja maskita ning tunned, et poolpalja näoga ringi käia on teise jaoks liiga lõbus, aga Sinu jaoks ebamugav, siis soovitan kõige kergemat jumestuskreemi siin maamunal-MAC Face&Body Foundation.
Ja kui rääkida näomaskide eelistusest, siis minu hääl kuulub siidist näomaskile. Siidist maskiga saab väga hästi hingata, see ei ahista. Tegin hiljaaegu kaks koolitust, kus rääkisin pidevalt, väikeste pausidega 3h järjest ja enesetunne oli väga hea. Ei mingit peapööritust, mida eelnevalt kogenud olen.
Siidist maski pehmus naha vastas on samuti parim. Minu maskikollektsiooni kuuluvad lisaks siidist maskile erinevad puuvillased ja neopreenist maskid, olen kandnud ka polüpropüleenist kirurgilisi maske. Pikka aega järjest saan ma olla ainult siidist maskiga. Puuvillased on minu õrna naha jaoks ikkagi karedad, neopreen on mõnusalt sile ja pehme, aga sellega on halb hingata ja polüpropüleenist mask on kare ja kole 😊
Tegin siidi kui materjali kohta väikese analüüsi. Allikaks on erinevad netist loetud artiklid. Kõige huvitavamates on kirjas, et siid on väga hüdrofoobne ehk vett hülgav materjal. Seda on kandmisel tunda ka, sest siidist näomask ei lähe niiskeks. Siidile on omastatud antimikroobseid omadusi. Seda seostatakse siidiussikeste toitumisega mooruspuu lehtedest. Need on vaserikkad ja vask on väga hea immuunsuse tõstja ning heade antimikroobsete omadustega. Kuna kangast maske peab palju pesema, siis on hea teada, et siidi omadused pesemisel ei muutu. Lisaks kuivab siidist mask kiiresti ning säilitab oma kuju.
Minu lemmik siidist mask tuleb brändilt VIIV. Mulle meeldib, et sellel on ninaklamber ja reguleeritavad aasad. Enamikul on need olulised detailid puudu. Just pikaajalisel kandmisel on nende vajalikkus selgesti tuntav. Must värv ja nunnu logo on samuti boonuseks!
Artikli autor: Carmen Kibur, D’DIFFERENCE brändijuht