Skip to main content

Kumb on parem, kas seep ja vesi või alkoholibaasiline antiseptikum?

Arvamusi on erinevaid (ka meditsiinivaldkonna professionaalide seas).

Kindlasti tuuakse välja seda, et käteantiseptikume on mugavam kasutada ja kaasas kanda. Seep on asendamatu kui käed on mustad ja määrdunud.

Korrektsel kasutamisel on mõlemad efektiivsed levinud mikroorganismide ning viiruste eemaldamiseks/deaktiveerimiseks nahalt. Seebi puhul eksitakse tihti selle vastu, et pesemisaeg jääb lühikeseks (minimaalseks hindan 20 sekundit) või ei kasutata korrektset kätehõõrdetehnikat. Kuid eksimusi tuleb ette ka käteantiseptikumide puhul –  kasutatakse liiga väikest kogust (ei saavutata piisavalt pikka kontaktaega) ning kasutatakse valesid kätehõõrdetehnikaid. Meil on Chemi-Pharmis selline aparaat, mis näitab kätele jäänud mustust peale pesemist või antiseptikumi kasutamist. See on huvitav fakt, et peaaegu kõigil jääb mustaks sõrmuse sõrm, pöidla ja nimetissõrme vaheline ala, sõrmeotsad ning randmed.

Nipid pesemiseks: pese käsi 40-60 sekundit ja pööra tähelepanu sõrmevahedele, sõrmeotstele, käepealsetele ning ülaltoodud kohtadele.

Nipid antiseptikumi kasutamiseks: hõõru käsi, pöörates samuti tähelepanu ülaltoodud kohtadele kuni toode ära kuivab. Oluline, et te panete 60-90% alkoholisisaldusega toodet kätele vähemalt 3 ml. (see on 1 pumbatäis pumbaga toote puhul), ja hõõrute 15-30 sekundit. 3 ml toodet selle aja jooksul ära ei kuiva.

Tuleb meeles pidada, et kui tootes on alkohol, siis see fakt ainuüksi ei taga efektiivsust kõigi mikroorganismide (bakterid, seened) ja viiruste vastu. Seetõttu tuleks eelistada selliseid, mida on TESTITUD. Info peab olema kirjas toote etiketil. Seal on toodud nii kasutuskogus kui toimeaeg (kaua peavad olema käed nähtavalt niisutatud), et toode oleks nimetatud mikroorganismi/viiruse vastu efektiivne. Veel üks soovitus, kui te hoolite oma nahast ja hingamisteedest. Ostke tooteid, mille etiketil on näha biotsiidi registreerimisnumber. Samas biotsiidi reg.nuber antakse välja toote alkoholisisalduse järgi ja selle andmine ei eelda, et toode peab olema testitud. Seega, see on keeruline maastik ja saame teie kindlustunnet tõsta sellega, et meil on olemas ja tehtud kõik vajalik, et pakkuda head ja toimivat toodet. Chemi-Pharm on antiseptikuid ja desinfektsioonitooteid valmistanud juba 23 aastat ning võime ennast väga julgelt ekspertideks nimetada.

See on väga teretulnud, et avalikesse kohtadesse on ilmunud käteantiseptikumid, aga praegusel ajastul kui paljud poed ja söögikohad on keerulises olukorras, täidavad nad näiteks meie firma tootepudeleid jumal teab millega. Mõned kohad on toodetelt Chemi-Pharm sildi eemaldanud, tootnud peale KÄTE ANTISEPTIKUM sildi ja pakuvad haisvaid, ärritavaid, pudelist välja pritsivaid tooteid. Selleks, et ennast turvaliselt tunda, otsige sildilt tootja nime, korralikku juhist toimeaja ja kasutamise kohta, alkoholi sisaldust tootes ja biotsiidi registreerimisnumbrit. Mina ise kannan antiseptikumi kaasas just selleks, et avalikus kohas mitte petta saada.

Alkohol ei ole ainus, mis tootele antiseptilised omadused annab. Teised levinud aktiivained on kloorheksidiin, kvaternaarsed ammooniumühendid, eeterlikud õlid. Mina soovitan alkoholibaasilisi käteantiseptikume ja selle põhjuseks on lühike kontaktaeg ja ohutus kasutajale kui jälgida ohutusnõudeid. Alkoholi kasuks räägib ka fakt, et kõrges kontsentratsioonis on see hea säilitusaine. Miks see tähtis on? Veebaasilistes toodetes tekib kiiresti mikrobioloogiline kasv ja tootest on rohkem kahju kui kasu. Soovitan kindlasti kinni pidada alkoholibaasiliste antiseptikumide pakenditele märgitud ohutusnõuetest, sest alkohol on tuleohtlik.

Muidugi on praegusel pesemis-ja puhastamisajastul nahk kare ja kuiv absoluutselt kõigil, olenemata seebi ja antiseptikumi headusest ja ainus rohi selle vastu on pidev kreemitamine ja õlitamine, sest kuiva naha mikropragudest lähevad bakterid sisse nagu niuhti. Olge seetõttu väga hoolsad naha eest hoolitsemisel ja kui käed väga hukas on, siis pange ööseks ekstra paks kiht kreemi kätele ning puuvillased kindad sinna peale.

Kõike kokku võttes, kõige suurem samm on siis juba tehtud haiguste ennetamisel, kui otsustatakse seepi või käteantiseptikumi kasutada. Veelgi parem on tulemus, kui seda tehakse korrektselt. Omalt poolt soovitaks mõlema grupi head omadused ühendada. Parima tulemuse annab see, kui käed esmalt seebiga puhtaks pesta ning peale seda kasutada antiseptikumi.

Mis nõuded käteantiseptikumidele peavad olema tavaolukorras täidetud ja mis nõudeid leevendati nüüd kui eriolukord saabus?

Käteantiseptikumid kuuluvad biotsiidide perekonda. Biotsiidid peavad olema registreeritud Terviseametis  ja omama kehtivat registreerimistunnistuse numbrit, mis kajastub toote etiketil. Biotsiidis olevad toimeained (aktiivaine nt. etanool) peab olema vastavas tooteliigis heaks kiidetud. Kui tavapäraselt pidid aktiivainete etanool ja isopropanool puhul tootja/tarnija vastama määruse (EL) 528/2012 artikli 95 tingimustele, siis eriolukorral muudeti aktiivaineid etanool/isopropanool sisaldavate antiseptikumide registreerimine Terviseameti poolt lihtsamaks, et turul oleks viiruse levikuga võitlemiseks piisavas koguses tooteid kättesaadavad. Aktiivaine tootja/tarnija ei pidanud olema art 95 listis.

Rohkem infot selle kohta Terviseameti (https://www.terviseamet.ee/et/kemikaaliohutus-tooteohutus/kemikaalikaitlejale/biotsiid) ning Euroopa Kemikaaliameti (https://echa.europa.eu/et/information-on-chemicals/biocidal-active-substances) lehekülgedelt.

Mis eristab ühe firma tooteid teisest?

Kõigepealt üks asi, mis peaks kõigil olema biotsiidide puhul –  kui oled tootja või turustaja, peab olema toode registreeritud ning see peab olema efektiivne (vähemalt toodud kasutusala puhul).

Nüüd keskendun alkoholibaasilistele käteantiseptikumidele, kuna need on turul levinuimad, põhilisteks toimeaineteks on siin etanool või isopropanool. On variante, kus kasutatakse ühte neist aktiivainetest või kombineeritakse neid, kuid aktiivainena kasutatakse ka teisi alkohole (nt n-propanool). Erinevate alkoholide puhul on efektiivsust tagavad kontsentratsioonid erinevad. Seetõttu peaks eelistama tootjaid, kes on enda toote mikrobioloogilist aktiivsust testinud.

Peale aktiivaine järgi jaotamist võib jaotada tooteid vedelikeks ning erineva viskoossusega geelideks. Geelide puhul on pluss see, et nad ei voola kätelt nii kergelt maha kui vedelikud ning ka nende aurustumisaeg on pikem. See on oluline pluss, kuna mikrobioloogilist aktiivsust mõjutab ka kontaktaeg (aeg, mille vältel on teatud koguse juures käed nähtavalt niisutatud). Kuid ka vedelike puhul, kui jälgida, et käed oleksid piisavalt pika aja jooksul niisutatud, saavutatakse vajalik efektiivsus.

Väga oluline punkt on nahasõbralikkus. Madalamolekulaarsed alkoholid (etanool, propanoolid) on oma olemuselt nahka kuivatavad ning võivad põhjustada nahaärritust. Käteantiseptikutele lisatakse selle vältimiseks nahka pehmendavaid ning niisutavaid komponente. Siin on leidnud erinevad tootjad erinevaid aineid, et nahasõbralikkus tagada. Näiteks glütseriin, aloe vera, eeterlikud õlid. Erinevad tootjad on suutnud probleemi efektiivsemalt/vähemefektiivsemalt lahendada ning kasutaja saab teha ise järeldused. Kõikide lisakomponentide puhul tuleb tootjal jälgida, et need ei hakkaks pärssima toote mikrobioloogilist efektiivsust.

Üha olulisemaks muutuvad tootjate eristamisel või tarbijaeelistuste kujunemisel toote lõhn ja värvus. Siin mängib olulist rolli nii tooraine kvaliteet kui tootja arendustegevus ning teadmised. Praegu eriti võib müügil ja avalikes kohtades näha tooteid, millel on tugev puskariõlide või atsetooni lõhn. Samuti on tooteid, mis on hägused, tooteid mis jätavad käed kleepuvaks. Aspekte, mida jälgida on väga palju, sest loevad ka värv ning toote tekstuur. Palju otsustakse ka pakendi kasutussõbralikkuse ja selle kujunduse põhjal. Kui kujundus ise on maitse küsimus, siis selle juures on tähtis, et oluline info (aktiivsus, kasutusjuhised) oleks selgesti leitav ja eristatav.

Meie lähtume CHEMI-PHARM ja D´DIFFERENCE toodete puhul :

  1. Toode peab olema efektiivne (ning seda efektiivsust on tõestatud ka testidega), alkoholi protsent vähemalt 72.
  2. Toode ei ole nahka ärritav – pigem vastupidi otsime nahasõbralikke omadusi. Toode jätab nahale meeldiva (niisutatud, sametise) tunde peale kasutamist
  3. Toodet on mugav ja meeldiv kasutada – lihtne kätel laiali hõõruda, kuid ei ole “meeletult libe” kuid mitte ka nakkuv, toode ei jäta käsi kleepuvaks.
  4. Tootel ei ole ebameeldivaid puskariõlidele ja atsetoonile iseloomulikke lõhnu
  5. Tooted on selged vedelikud või geelid. Ei ole mittelahustunud komponente (ei ole algusest peale hägune või ajas hägusaks muutuv)
  6. Toote etiketil olev vajalik info on selgelt eristatav ning leitav.
  7. Toote pakendi valik on ennast õigustav ning kasutajale nii praktiline kui mugav.

Veel üks asi, biotsiidi kohta ei tohi öelda LOODUSLIK toode, samuti ei tohi öelda LOODUSSÕBRALIK, sest see tapab mikroorganisme ja viiruseid. Antiseptikumide puhul soovitan ma üldse vältida tooteid, mis on alkoholi-ja aktiivainete vabad, põhinevad eetrlikel õlidel (piparmünt, eukalüpt, salvei, rosmariin, teepuu). Samuti ei soovita ma selliseid tooteid ise kodus teha. Kõigel sellel on üks põhjus – pole testitud aktiivsust ja seetõttu ei tea, kas ja mil määral on kaitse tagatud. Selliste loodustoodete kohta saab parimal juhul öelda, et need on puhastava toimega. Kõik muu jutt on turunduslik mull.

Siin artiklis on juttu käte antiseptikumidest ja antiseptikast, levinud on aga sõna käte desinfitseerija. Kas nendel sõnadel on sama tähendus?

Käte antiseptikum on naha jaoks mõeldud toode. Desinfitseerija on elutute pindade jaoks mõeldud toode. Saame öelda, et kätele tehakse antiseptikat ja pindu desinfitseeritakse.

Artikli autorid:
Siimu Rom, Chemi-Pharm tootearendusjuht
Carmen Kibur, D’DIFFERENCE brändijuht

D’DIFFERENCE ®
Produced by
AS Chemi-Pharm
Harju maakond, Saku vald
Tänassilma küla, 76406
Tänassilma tee 11
Estonia EU
VAT EE100310771
E-mail: [email protected]

0
    Sinu korv
    Sinu korv on tühi
      Calculate Shipping
      Apply Coupon