Skip to main content

HÜPERPIGMENTATSIOON EHK KUIDAS TULLA TOIME PRUUNIDE LAIKUDEGA NAHAL?

Mis on pigmendilaigud, mis vanuses ja millest need tekivad?

Pigmendilaigud puudutavad paljusid ja kogemuse põhjal saan öelda, et kuigi vanusega neid otseselt seostada ei saa, siis see teema puudutab järjest nooremaid.

Ma laiendan siinkohal väljendit pigmendilaigud ja toon sisse termini hüperpigmentatsioon. Me räägime selle konditsiooni puhul naha üldtoonist tumedamate laikude tekkest, mis on põhjustatud melaniini ületootmisest. 

Melanotsüüdid asuvad naha ülemises kihis ehk epidermises ja need toodavad melaniini, mis annavad nahale värvi ja ka loomuliku kaitse päikesepõletuse eest. Kui kõik nahasisesed protsessid toimivad ilma tõrgeteta, siis muutub meie nahk päikese käes viibides ühtlaselt pruunimaks ja see pruun toon kaitseb ka „ära põlemise“ eest. Seetõttu ongi nii, et põletus, mida põhjustavad UVB kiired, tekib sagedamini siis kui me alustame puhkust või oleme talvevammused kokku pakkinud ning asunud suve nautima. Suve lõpus on nahk UVB kiirtele vähem tundlik, sest naha pinna lähedale tõusnud melaniin, annab sellele loomuliku kaitse.

Kui melaniini tootmisesse tekivad häired, siis tekivad nahale üldisest toonist tumedamad laigud. Enim saavad laikudega „kaunistatud“ nägu, dekoltee, käed ja kõht.

Pigmendilaigud on hüperpigmentatsiooni üks osa. Neid tuntakse ka kui maksalaike. Pigmendilaigud tekivad päikesega liialdamisest. Väikesed täpikesed ja laigud tekivad aja jooksul ja neid tuleb juurde. Nahk silmade ümber ja ülahuule kohal, aga ka põsed, laup, dekoltee ja käed näitavad liigseid päikesepaisid enim välja.

Melasma on samuti hüperpigmentatsiooni osa ja seda põhjustavad hormonaalsed muutused. Melasma võib tekkida ka raseduse ajal ja ei pruugi olla seotud päikeselembusega.

Põletikujärgne hüperpigmentatsioon on märk nahakahjustusest ja enim on see levinud nende puhul, kes on kokku puutunud aknega

Kas pigmendilaikude teket võivad soodustavad ka ravimid?

Jah, võivad küll. Ibuprofeen näiteks, võib suurendada naha tundlikkust ja seetõttu peaks jälgima, et kodus oleks korralik ja „värske“, kõrge faktoriga kaitsekreem. Valida tuleks laia spektri kaitse ehk kaitse nii UVA kui Ka UVB kiirte eest ja pikalt päikese käes viibides on oluline kreemi uuendada ning kasutada tuleb seda palju! Palju tähendab 2 sõrmepikkust näo, kaela ja dekoltee kaitsmiseks.

Kuhu pigmendilaigud kõige sagedamini ilmuvad?

Näole, dekolteele ja kätele ehk kohtadesse, mida me vähim riietega kaitseme. Huvitav on siinkohal see, et kui laigud on näole ja teistesse levinud kohtadesse juba tekkinud, siis nende konkreetsete kohtade kaitse ei tähenda seda, et tumedaid „tegelasi“ enam juurde ei tule. Näiteks, kui näol ja dekolteel on tumedamad piirkonnad ja te peidate need prillide ja kübara taha ning olete ülakehaga päikesevarju all, aga päevitate jalgu, siis pigmendilaigud ei kao. Need muutuvad ikkagi tumedamaks ja neid võib ka juurde tulla. Põhjus on selles, et melaniini süntees toimub kogu kehas, mitte ainult päikesega kokku puutuvas piirkonnas.

Kas võib juhtuda, et pigmendilaigud kaovad ka iseenesest, ilma nendega midagi ette võtmata?

Kõik on võimalik! Meie keha ja nahaga seotu on väga individuaalne. Rääkides igapäevasest nahahooldusest, siis näiteks niatsiinamiid (B-vitamiin), Aloe vera, sibula ekstrakt (INCI nimi Allium Cepa), roheline tee, lagritsa ekstrakt, piimhape, roosi kroonlehtede (INCI nimi Rosa Centifolia) ekstrakt, värvohaka oleosoomid (INCI nimi Safflower), tugevdavad naha kaitsevõimet, pärsivad liigset melaniini sünteesi või ühtlustavad naha tooni. A-vitamiini ehk retinooli ja C-vitamiini tuntud ja tunnustatud mõjude hulgas on samuti nahatooni ühtlustamine. Seega paljud aktiivained meie igapäevases nahahoolduses, „töötavad“ ühtlasema jume heaks.

Milliseid on levinud müüdid pigmendilaikude kohta?

Kõige rohkem on vaja seletada seda, et igapäevaselt kasutuses olev päevakreem võiks olla ilma SPF faktorita. Inimesed tahavad mugavust ja ühte toodet, mis kataks kõik teemad – niisutaks, teeks nooremaks ja kaitseks tõhusalt. 

Kui päevakreem sisaldab SPF faktorit, siis enamasti kaitseb see vaid UVB kiirte eest ja sisaldab tsinkoksiidi (INCI nimi Zinc Oxide) või titaaniumdioksiidi (INCI nimi Titanium Dioxide). Nende põletusest „päästvate“ ainete molekulid on suured ja päevakreemi aktiivained ei pruugi tänu sellele maksimummõju avaldada. Mingis mõttes läheb raha raisku – ei saa parimat päikesekaitset ega ka parimat kreemiefekti. 

Lisaks põletust põhjustavate UVB kiirte eest on vaja nahka kaitsta ka UVA kiirte eest. Selleks, et UVA kiired ei imenduks naha sügavatesse kihtidesse, kus need kiirendavad vananemisprotsesse ja võivad mõjutada rakustruktuure, peab UVA kiirte eest kaitsvate ainete maht olema 1/3 kreemist. 

Kujutage nüüd ette, et te ostate kalli päevakreemi, sest soovite naha nooruslikku välimust pikendada ja elastsust suurendada, siis ilmselt te ei soovi, et 1/3 sellest tootest oleks keemilised filtrid ning veel osa suurte molekulidega mineraalid, mis ei pruugi lasta aktiivainetel oma „tööd teha“. Te ju eeldate efekti, mõju ja tulemust!

Seetõttu, palun hoidke päevakreem SPF filtrite vaba ja päikese kätte minnes kandke selle peale spetsiaalne päikesekaitse kreem. 2 sõrmepikkust toodet, mida on vaja ka uuendada, mäletate, eks?!

Suvisel kontoripäeval, mis võib lõppeda pärastlõunase terrassi külastusega, piisab kombinatsioonist päevakreem ja jumestustoode. Nii kaasaegsed BB ja CC kreemid, jumestuskreemid kui ka puudrid, sisaldavavad päikesekaitset.

Mis on kõige tõhusam meetod pigmendilaikudega võitluses? Kas kreemidest on üldse kasu?

Igaühele oma! Kellel on aega ja kannatust, siis saan julgelt öelda, et spetsiaalsed kreemid, hapetega koorijad ja näoessentsid toimivad. Põhjus on selles, et melaniin on naha ülemises kihis ehk epidermises. Seal on võimalik nahahooldusega melaniini lõhustada ja laike heledamaks muuta. Hapetega tooteid soovitan õhtuti ja rannaperioodil on hea teha paus. Hommikul soovitan valida hea päevakreem ja selle peale päikesekaitse või meik, sõltuvalt päeva iseloomust. Nahahooldustoodete eelis on see, et neid saab kasutada aastaringselt.

Keemiline koorimine ei sobi tavaliselt tundliku naha ja naha nõrga kaitsebarjääri puhul. Küll aga on protseduuri mõju kiirem ja tulemused rutem näha. Kõrvalmõjudeks võivad olla naha kestendus, punetus ja tundlikkus. Suurt rõhku tuleb pöörata naha niiskussisalduse tõstmisele ja protseduuri jaoks peab hoolikalt valima aega – pimedad perioodid on parimad.

IPL ehk valgusteraapia annab häid tulemusi. See protsess vähendab ka arme ja stimuleerib kollageeni ning elastiini sünteesi, võimalik on tabada mitu kärbest ühe hoobiga! Tavaliselt on vaja mitmeid protseduure. 

Laserkoorimised on samuti populaarsed. Sõltuvalt laseritüübist eemaldatakse pealmisi nahakihte (liigne melaniin eemaldatakse epidermisest) või mõjutatakse dermist (stimuleeritakse kollageeni ja elastiini tootmist) Nahakihtide eemaldamisel on suuremad kõrvalmõjud ja siin on oluline jälgida aastaaega ja päikese käes viibimise aega. Nahahooldus peab olema väga läbimõeldud, naha taastumist ja kaitsebarjääri tugevdamist soodustav.

Milliste koostisosadega hooldustooteid võiks kasutata pärast naha loomulikku kaitsevõimet kahjustavaid protseduure?

Nahahooldustoodetes peaks olema palju naha niiskustaset tõstvaid aineid – hüaluroonhape, glütseriin, siidi polüpeptiidid. Lisaks ülalpool mainitud aktiivained. 

Mida võiks veel meeles pidada?

Palun jälgige seda, et naha puhastamine oleks korralik! Soe ilm paneb meid higistama ja kõik keskkonnast nahale sattuvad ained kleepuvad sinna külge nagu kitt. Kõik, kes kasutavad õigesti päikesekaitsega kreeme (2 sõrmepikkust näole, kaelale ja dekolteele. Lisades uue kihi iga paari tunni järel) peaksid teadma, et õhtul nahka puhastades on see päris paksu kihi all, mis ei pruugi kerge pesuga maha tulla. Soovitan ranna ja puhkuseperioodil nägu 2 korda pesta. Selleks sobib D’DIFFERENCE 4D MILD CLEANSING GEL näopesugeel. Järgmine samm võiks olla naha niisutamine ja pH tasakaalustamine näoveega. Selle jaoks on ideaalne 4D HYDRATING ROSEWATER näovesi. Näokreemide mõju muudab efektiivsemaks 6D LUMINOUS GLOW FACE ESSENCE hapetega näoessents. Viimase sammuna aitab nahka niisutada, jumet ühtlustada ja tekkinud pigmendilaike vähendada 24 h kreem 5D WHITENING FACE CREAM.

Artikli autor: Carmen Kibur, D’DIFFERENCE brändijuht

D’DIFFERENCE ®
Produced by
AS Chemi-Pharm
Harju maakond, Saku vald
Tänassilma küla, 76406
Tänassilma tee 11
Estonia EU
VAT EE100310771
E-mail: [email protected]

0
    Sinu korv
    Sinu korv on tühi
      Arvuta transport