Skip to main content

Lõpuks ometi üks ilutööstuse trend, mis on väga vajalik ja õige!

Suuna nimi on PUHAS ILU ehk CLEAN BEAUTY. Täna ei ole sellel suunal veel üheselt võetavat tähendust, aga kõik meie eriala asjatundjad ütlevad kooris, et puhta ilu trend on siin, et jääda. Milliseid omadusi sarjad ja tooted, mis ennast puhta ilu loosungiga ehivad, kandma peaksid?

Kõige enam mainitakse toodete turvalisust ja nahale mittevajalike ainete vähendamist. Lisaks läbipaistvus ja ausus igas tegemises ja sõnumis, keskkonnasõbralikkus ning klientide harimine. Teen omalt poolt suure ja rasvase linnukese iga sõna ette – see kõik on NII oluline!

10 aastat tagasi hakkas looduskosmeetika suund tõusma. Klassikaline looduskosmeetika on õlidel, tinktuuridel, ekstraktidel põhinev. Selline mis teeb nahale pai, toidab ja kaitseb. Looduskosmeetika kiire kasv tõi juurde väga palju brände ja tootjaid. Eetrlikel ja baasõlidel põhinevate kreemide tootmine kasvas meeletul kiirusel ja nii mõnigi tänaseks maailmas tutntuks saanud bränd sai alguse selle loojate kodusest köögist.

Praegusel ajal pole looduslik sisu enam piisav. Tänaseks on sellest saanud normaalsus, eeldus. Kaasaegne toode peab olema efektiivne, andma kiireid ja silmaga nähtavaid tulemusi. Koostisained biotehnoloogilised, eri molekulmassidega, kõrgtehnoloogilised – happed, vitamiinid, peptiidid, kuld, pre-ja probiootikumid. Me tahame, et tooted oleksid vegan ja loomade peal mitte testitud. Märkusena, valmistoodete testimine on EU-s ja paljudes teistes riikides keelatud. Hiinas ja paljudes teistes riikides on see endiselt veel kohustuslik. Kui te ei leia toote pealt hüppava jänese märki, siis vaadake tootja riiki ja saate selle info põhjal oma otsused teha.

Mida mina igapäevaselt näen ja millele soovin tähelepanu juhtida on koostisainete lugemise oskus. Koostisainete nimekiri (INCI) on iga toote peal olemas, aga sageli on see nii pikk ja keeruline, et meil on lihtsam usaldada tootja turundusteksti kui fakte ehk koostisaineid ennast. Artikkel, mis annab baasteadmisi selle teema kohta on meie blogis olemas. Kiiresti pääsete loo juurde siit

Lisaks teie enda teadmistele ja meie blogile tuleb appi ka uus suund – CLEAN BEAUTY. Olen rõõmus nagu laps kommipoes, sest meie D’DIFFERENCE on selle uue suuna musternäidis! Looduslik, efektiivne, turvaline ja PUHAS. Me ei pea hakkama oma tooteid selle suuna järgi üldse kohandama, sest need juba ongi sobivad. Alljärgnevalt selgitavad punktid

CLEAN BEAUTY põhimõtted:

  • Koostisained, mida on palju testitud ja mille ohutus on tõestatud
  • Nende koostisainete vältimine, mille tarbijad on halvaks tunnistanud, nt. parabeenid;
  • Püüdlikkus vähendada lisa -ja mahuainete hulka, suurendades seeläbi toodete efektiivsust
  • Toote koostisainete omavahelise sobivuse tagamine
  • Koostisainete kasutamine sellises mahus, mis tagab toote efektiivsuse

Panen siia kahe toote INCI nimekirjad, et näite abil teemasse rohkem selgust tuua:
Toode 1: aqua/water/eau, caprylic/capric triglyceride, glycerin, cetearyl alcohol, butyrospermum parkii (shea) butter, hydrogenated coco-glycerides, pentylene glycol, glyceryl stearate, peg-100 stearate, cetearyl glucoside, dimethicone, phenoxyethanol, ascorbyl glucoside, parfum/fragrance, tocopheryl acetate, ethylhexylglycerin, butylene glycol, dimethiconol, sodium hyaluronate, disodium edta, mica, ci 77120/barium sulfate, sucrose palmitate, ci 77891/titanium dioxide, harungana madagascariensis extract, tocopherol, olea europaea (olive) fruit extract, thermus thermophillus ferment, lapsana communis flower/leaf/stem extract, potassium sorbate, camellia sinensis leaf extract, citric acid, propanediol

Toode 2: Aqua, Carthamus Tinctorius (Safflower) Oleosomes, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil,Vitis Vinifera (Grape) Seed Oil, Sodium Acrylate/Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer, Squalane, Xylitylglucoside, Olive Oil Glycereth-8 Esters, Glycereth-2 Cocoate, Anhydroxylitol, Bacillus/Rice Bran Extract/Soybean Extract Ferment Filtrate, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Sodium Hyaluronate, Xylitol, Maris Sal, Hydrolyzed Silk, Tocopherol, Ascorbyl Palmitate, Retinyl Palmitate, Citrus Aurantium Bergamia (Bergamot) Fruit Oil, Lactic Acid, Phenoxyethanol, Decylene Glycol, Caprylyl Glycol, Parfum

Paksus kirjas on aktiivained ja õlid-ekstraktid. Tavakirjas on lisaained ja mahuained, paksendajad, emulgaatorid, säilitusained, lõhnaained, värvained ehk ained, mis teevad kreemist kreemi, aga millest nahale kasu pole. Mõlemad tooted kuuluvad vananemisvastasesse tootegruppi, sisaldades hüaluroonhapet ja taimset tüviraku ekstrakti. Kumba toodet te eelistaksite?

Koostisained, mida on palju testitud ja mille ohutus on tõestatud
Julgemad nahahoolduse eksperdid on juba ammu rääkinud, et suur enamus tõeliselt tõhusaid aktiivaineid on juba ammu olemas ja innovatsioon seisneb mitte uute ainete leiutamises, vaid olemasolevate paremas kombineerimises, stabiilsuse tõstmises ja imendumise parandamises. Millised on need ained, millest Sinu nahal palju kasu on?

Nahahoolduse kahurvägi on vitamiinid ja nende derivaadid:
A-vitamiin (ehk retinoidid. Suur grupp, kuhu kuuluvad enim tuntud retinool ning Retin-A) Suurepärane taastav mõju. Tõhus nii naha pinnal kui ka sügavamates kihtides. Aine, mis suudab stimuleerida kollageeni ja elastiini tootmist, suurendades seeläbi naha elastsust ja vähendades joonte ning kortsukeste sügavust.
A-vitamiini suukaudseid variante (Retin-A) kasutatakse akne ning aknearmide vähendamiseks. Pindmisi versioone (retinool) pigmentatsiooni, nahatooni ja naha struktuuri parandamiseks. Hea on näha, et A-vitamiiniga töötatakse ikka veel edasi, sest kogu headuse kõrval on sellel ainel ka miinused. Vähene stabiilsus ning võimalikud ärritused (tundlikkus, kestendamine, pindmine kuivus) Kuna stabiilsuse huvides kasutatakse tihtipeale kapseldatud variante, võib toode tunduda „kare“ ja teraline. Lisaks on enamus retinooliga kreeme õhtuseks kasutamiseks, sest päikesega koosmõjul tõuseb naha tundlikkus ja pigmendilaike võib hoopis juurde tulla. Kindlasti tuleb kasutada SPF tooteid päevasel ajal! Ma loodan, et keegi ei ehmata selle jutu peale, sest retinoolist tuleb järjest paremaid versioone ning vananemisvastase mõju poolest vastast retinoolile pole!

B-vitamiin ehk niatsiinamiid (niacinamide) Suur lemmik! Stabiilne ja tõhus vitamiin, mille erinev kontsentratsioon annab erinevaid toimeid: 2-3% niisutav, rahustav ja keskkonnamõjude ning sinise valguse eest kaitsev. 4% kõik eelnev + punnide vastane mõju. 5% kõik eelnev + vananemisvastane mõju ja nahatooni ühtlustav toime. Soovitan kõigile, kelle nahk on ebaühtlane ja kuiv, olenemata vanusest hädas vistrikega. Kõigile linnainimestele samuti kohustuslik!

C-vitamiin mille tuntuim vorm on askorbüülhape (ascorbic acid). Suurepärane antioksüdant, mis ühtlustab jumet ja ennetab naha vananemist. Ilu-ja säravitamiin öeldakse selle kohta! Olen nõus. Esimene kõrge sisaldusega C-vitamiiniga toode, mida ma mäletan oli Lancome Vitabolic kreem alumiiniumtuubis, apelsinivärvi ja tsitruste lõhnaga. See nägi nii isuäratav välja, et oli kliente, kes seda kreemi peale määrimise asemel sõid. Nagu A-vitamiiniga on ka C-vitamiiniga palju edasi töötatud. Ilumaailmas kasutatakse peamiselt C-vitamiini derivaate (ascorbyl phosphate, tetrahexyldecyl ascorbate, ascorbyl palmitate, ascorbyl glucosamine, and ascorbyl tetraisopalmitate), aga need ei taha hästi imenduda ning efektiivsuse tagamiseks on vaja suurt kogust (vahel kuni 30%). Seetõttu on C-vitamiinist ka teisi erinevaid vorme. Askorbüülhapet peab tarbija aktiivseks C-vitamiini vormiks, sest turundusvabrikud  on nii seadnud. Askorbüülhape on samuti valguse ja hapniku suhtes tundlik, toimib oskuslikult valitud pH vahemikus ja selle omadused vähenevad ajas kiiresti. Meie võtame uuel aastal kasutusele imelise C-vitamiin ühendi, milles on uudne transportsüsteem ja kuld, et tagada stabiilsus ja efektiivne mõju väikese kogusega.

E-vitamiin ehk tokoferool (tocopherol) Hea antioksüdant, mille hulk nahas ja kehas väheneb tänu aja puudutusele ja päikese kahjulikule mõjule. Toidab ja pehmendab ning tugevdab naha kaitsevõimet. Räägitakse ka õrnast vananemisvastasest mõjust. Rohkem ülistati E-vitamiini siis kui A-ja C-vitamiin polnud veel nii populaarsed ja nende tõhusus polnud paljude testidega tõestatud. Endiselt hea ja turvaline aine, aga pisut tahaplaanile jäänud.

A, D, E ja K-vitamiinid on rasvlahustuvad ja pikema toimega.
B ja C-vitamiinid on vees lahustuvad, aga need ei sobi ühte tootesse ja koos kasutamiseks! Koosmõjul võib tekkida nahaärritusi, seega kui te soovite mõlemat vitamiini oma nahahooldusrutiinis näha, lülitage üks päeva-ja teine ööhooldusesse.

Oma headuse on tõestanud nii aja kui ka arvukate testidega:
Hüaluroonhape (sodium hyaluronate ja hydrolyzed sodium hyaluronate) Parim niiskuse siduja, mis suudab kiiresti tõsta naha niiskussisaldust ja leevendada läbi selle pea kõiki nahamuresid. Üks paremaid uudiseid Sulle on see, et hüaluroonhape sobib igale nahatüübile ja see ei tekita tundlikkust ja reaktsioone. Artikkel hüaluroonhappe kohta on siin:

Skvalaan (squalene) – taastab naha kaitsebarjääri ja tõstab naha niiskussisaldust. Vegan toodetes kasutatakse fütoskvalaani ja ma siiralt usun, et kõigis teistes ka. Algselt saadi skvalaani kalamaksaõlist.

Peptiidid (peptides) – Peptiidid on nahahooldustoodete võlurid, mis teevad enamus aktiivainetele oma toimekusega silmad ette. Me võime mõelda peptiididest kui sõnumitoojatest, mis annavad erinevatele rakkudele ja kiududele teada mida ja kuidas teha. Peptiide on mitmeid erinevaid, osad on vananemisvastase mõjuga (matrixyl ja kapseldatud vasepeptiidid(Copper Heptapeptide-14 Pantothenate), teised vähendavad naha sees põletikulisi protsesse ning aitavad seetõttu vähendada naha tundlikkust (neuropeptiidid Palmitoyltripeptide-8), kolmandad alandavad turseid ning väsimusemärke silmade ümber (Palmitoyl Tetrapeptide-7), neljandad on siidipeptiidid, mis seovad niiskust, hoiavad selle lukus naha sees ja siluvad naha pinda.
Ärge heituge kui te näete, et peptiidid on INCI nimekirja lõpuosas. Jah, INCI nimekirjad koostatakse kahanevas järjekorras ning nimekirja lõpp tähendab väikest konsentratsiooni, aga kõiki peptiide pannaksegi väga vähe – nad on tõhusad väikese kontsentratsiooni juures.

Taimsete tüvirakkude ekstrakt (plant stem cells) on ülitõhus looduslik vananemisvastane komponent, mis aitab kaasa naharakkude uuenemisele, vähendab olemasolevate kortsukeste sügavust ja pikkust ning aeglustab uute kortsukeste teket. Sinu naha muudab see elastsemaks ja siledamaks, annab ühtlase jume ja parema toonuse.

Happed – AHA-happed on veeslahustuvad ja BHA-happed on rasvlahustuvad. Esimesed on pindmise koorimise kuningad ja sobivad hästi küpsele nahale niiskussisalduse tõstmiseks ja nahapinna silumiseks ning jume kirgastamiseks. Tuntuimad AHA-happed on glükoolhape (glycolic acid) piimhape (lactic acid) ja sidrunhape (citric acid). Populaarsust koguvad lillehapped, mis koorivad väga tõhusalt, aga sobivad ka tundlikule nahale. Vistrike ja akne puhul, ka täiskasvanute akne puhul, peaks lisaks kasutama ka BHA-hapet ehk salitsüülhapet (salicylic acid). See on rasvlahustuv ja tänu sellel omadusele suudab BHA imenduda rasustesse pooridesse ja neid puhastada. Akne kohta saad täpsemalt lugeda siit.

Baasõlid – mandliõli, viinamarjaseemne õli, päevalilleseemne õli, jojoba õli, argaania õli, avokaado õli jne on samuti puhta kosmeetika tähtsad kangelased. Erinevalt eeterlikest õlidest saab baasõlide puhul olla kindlam, et nahaärritusi ei teki. Külmpressitud kujul kannavad õlid endas palju vitamiine ja antioksüdante. Need seovad niiskust, pehmendavad, vähendavad pindmist karedust. Õlisid on vaja siis kui nahas on vähe rasu. Kui nahas on vähe vett, siis seda asendada õlid ei suuda. Täpsemalt olen sellest teemast kirjutanud siin

Eeterlikud õlid omavad palju jõudu, aga neid kasutades võib esineda ärritusnähte. Kõik eeterlikud õlid ei sobi kõigile ja ka siin tuleb appi clean list, sest kui teil on lihtne ja mugav koostisaineid ära tunda, siis saate ärrituse puhul (punased täpid, kerge torkimine, punetus ca 20 min; sügelemine ja õrn paistetus) tuvastada INCI nimekirjas eeterlike õlide nimed ja soovi korral kõik need õlid eraldi läbi testida. Tundub tüütu? Jaa, kindlasti aga samas kui leiate pahalase üles, siis on teie elu edaspidi palju lihtsam. Tuntuimad eeterlikud õlid on roosiõli, rosmariini õli, bregamoti õli, piparmündi ja eukalüptiõlid. Igal neist on mitmeid häid omadusi, aga jah, sageli esineb ka tundlikkuse tõusu.

Aloe vera (aloe barbadensis leaf juice või extract) – suurepärane naha niisutaja ja niiskuse siduja. Sobib naha rahustamiseks ja tundlikkuse vähendamiseks.

Sheapähkli või, mangovõi ja teised võid – heade toitvate omadustega ained, mille puhul tasub olla tähelepanelik kui koht INCI nimekirjas on esimese 3-5 aine hulgas ja sinu nahk on rasune, segatüüpi või seda kimbutavad vahel punnid. Erinevad võid, eriti kui tootes on lisaks õlisid, võivad igapäevase kasutamise puhul hakata poore ummistama. Neid aineid ei pea vältima, aga olge sellest teadlikud, võtke aeg ajalt pause ja kui nahk liigselt läikima hakkab või näete vistrike suuremat teket, pidage võidest ja õlidest pausi.

Pre-ja probiootikumid – uued tulijad nahahoolduses, mis peaksid toimima koostöös meie oma heade bakteritega tugevdades naha loomulikke funktsioone. Prebiootikumid on näiteks suhkrud, mis on „toiduks“ probiootikumidele ja tõstavad nende aktiivsust. Parim keskkond probiootikumidele on õli. Kuna iga inimese naha bakterite kogukond on äärmiselt eriline ja erinev, siis minu jaoks on kaheldav kuidas üks või teine probiootline aine saab sobida erinevate inimeste mikrobioomiga. Usun, et lähiaeg toob sellesse teemasse rohkem uuringuid ja teste ja siis on näha, kas probiootikumid on siin, et jääda või on tegu trendiga. CLEAN BEAUTY suund peaks muutma meie elu lihtsamaks, sest mida lühem ja arusaadavam on INCI nimekiri, seda rohkem on inimesi, kes seda lugeda mõistavad ning tänu sellele oma ostuotsuseid oluliselt lihtsama vaevaga teha saavad. Uuringute kohaselt on inimesed, kes teevad teadliku ostu palju rohkem rahul lõpptulemusega – nad teavad mida oodata ja see toob südamerahu.

Artikli autor: Carmen Kibur, D’DIFFERENCE brändijuht

D’DIFFERENCE ®
Produced by
AS Chemi-Pharm
Harju maakond, Saku vald
Tänassilma küla, 76406
Tänassilma tee 11
Estonia EU
VAT EE100310771
E-mail: [email protected]

0
    Sinu korv
    Sinu korv on tühi
      Arvuta transport