Paljud seerumid ei vääri seerumi nime. Miks?
Seerumid on kuum teema! Ja peabki olema, sest just seerum on sageli see väike, aga võimas võluvits, mis kreemile jõudu juurde annab ja naha „elama“ paneb. Tuues paralleeli meditsiinimaailmast, siis seerum mõjub kiiresti ja sügavale nagu valu puhul süst ja kreem on tihemini kasutatav ning aeganõudvama mõjuga nagu valu puhul tablett. Mõlemad on vajalikud ning toimivad, lihtsalt viisid on täiesti erinevad.
Seerum on vesise või õrnalt geelja konsistentsiga toode, mida kantakse nahale ENNE näokreemi. See imendub väga kiiresti, ei jää või ei tohiks jääda kleepuma ja hakata rullima. Seerumist ei peaks naha pinnale jääma üldse mingit kihti. Mõnusa hooldatud tunde, naha pehmuse ja kaitsekihi tekitamine on kreemi töö. Kes see ikka tahab panna kaks kreemi üksteise peale? Või isegi kolm, arvestades SPF kaitsega näokreemi vajalikkust. Sellest kas SPF faktor peaks olema efektiivse päevakreemi koostises on mul väga konkreetne arvamus – EI peaks. Päikesekaitset pakkuvad ja nahka kaitsevad keemilised komponendid „söövad ära“ kallite ja efektiivsete näokreemide koostisainete mõju. Samuti kahaneb SPF-i toime ajaga. Las näohooldustooted teevad oma tööd: niisutavad, toidavad, pinguldavad, muudavad naha klaariks jms. Päikesekaitse kreemi soovitan valida sellise brändi valikust, kellel on pikaajaline kogemus selles vallas või kes toodabki ainult kaitsekreeme. Mõned head ja tõhusaid päikesekaitsetooteid pakkuvad brändid on Lancaster, Piz Buin, Pupa, Eisenberg.
Seerum ja kreem käivad käsikäes. Üks toimib koos teisega. See on nii selletõttu, et seerum annab intensiivsuse ja kreem kaitse. Vaja on mõlemat. Mida ma näen on see, et liiga paljud seerumi nime kandvad tooted on kreemidele sarnase koostisega. See tähendab seda, et vaadates seerumite INCI nimekirju (koostisainete nimekiri, mis on iga toote pakendil) on nendes lisaained eespool ja aktiivained tagapool. INCI nimekiri on järjestatud kontsentratsioonide järgi ja suurema kontsentratsiooniga koostisained on märgitud esimestena.
Mis on lisaained, millest ma räägin? Need on ained, mis on vajalikud selleks, et luua toote põhi. Järgnevalt nimetan erinevaid lisaainete gruppe ja sulgudes on sõnalõpud või sõnaosad, mille järgi INCI nimekirjas ainet leida.
- Toote koospüsimise jaoks on emulgaatorid (nt. stearate, sorbate, sulfate, lecithin, fatty alcohols, fatty acids). Need seovad omavahel vee-ja õlifaase.
- Teine suur grupp on tekstuuri paksendajad (nt. acrylate, polymer, gum, dextrine, cellulose)
- Osad ained on vajalikud nahale pehmuse andmiseks (nt. glycerine, urea või squalane)
- Mõned ained lahustavad, seovad niiskustvõi võimendavad teisi (nt. glycol, propanediol, betaine)
- Lisaks on veel säilitusained (sorbate, benzoate, phenoxyethanol, alcohol, paraben)
- Värvi- ja lõhnaained
Toodetes leiduvad lisaained on tavaliselt sünteetilised, aga neil võib olla ka looduslik päritolu.
Aktiivained on ained, mis on vajalikud efekti ja tulemuse andmiseks. Probleemide lahendajad. Happed, vitamiinid, peptiidid, kasvufaktorid, taimsete tüvirakkude ekstraktid, erinevad taimeekstraktid, pigmendi hajutajad jne. Aktiivained võivad samuti olla kas looduslikud või sünteetilised. Osade aktiivainete eripära on see, et neid pannakse tootesse hästi vähe. Sellised aktiivained mis alati on INCI nimekirjade lõpus, aga mille toime on tõhus, on peptiidid ja hüaloroonhapped. Vitamiinid ja happed peaksid olema seerumi puhul esimeste ainete hulgas.
Nüüd kui väike ülevaade ainetüüpidest ja INCI nimekirjadest on antud, saame rääkida täpsemalt. Minu kogemuse põhjal, ja ma ei räägi teaduslikust uuringust vaid puhtalt enda tähelepanekutest, on 8 seerumit 10st tegelikult vedelad kreemid ehk tavalised emulsioonid. Eelmainitu varal, kumb tundub teile vajalikum seerum?
Näide 1: INCI nimekirja algus – Aqua, Glycerin, Alcohol, Propanediol, Butylene Glycol, Isotridecyl Isononanoate, Caprylic/Capric Triglyceride, Squalane …
Näide 2: INCI nimekirja algus – Aqua, Algae (Furcellaria Lumbricalis) Extract, Bacillus/Rice Bran Extract/Soybean Extract Ferment Filtrate, Oligo Sodium Hyaluronate, Rosa Centifolia Flower Extract…
Nende kahe näite varal on hästi näha, et ühe seerumi INCI nimekirja algus koosneb lisaainetest ja teise seerumi INCI nimekirja algus koosneb aktiivainetest. Kahjuks on esimese näite sarnased seerumid enamuses.
Pisut ka glütseriinist (glycerine või glycerol, kuulub alkoholide klassi), mis on tihtipeale seerumi koostises teisel-kolmandal kohal. Glütseriin on täiteaine ja rikkaliku konsistentsi tekitaja. Veel nimetatakse seda naha pehmendajaks, kuna tekitab naha pinnale sileda tunde. See sile tunne on seotud glütseriini molekulaarse ehitusega, sisaldades kolm OH gruppi (desinfektantides kasutatud alkoholil on üks OH grupp) Alkoholid lahustavad rasvu ehk lipiide, mis on naha ainevahetuse ning üldstruktuuri olulised osad. Mina kõnnin sellest “lahustist” suure kaarega mööda, juba aastaid ja soovitan soojalt seda sama kõigile. Naha kvaliteet paraneb oluliselt, mitte küll üleöö, aga silmaga nähtavalt. Glütseriinile sarnase molekulaarse ehitusega on propüleenglükool (Propylene Glycol), mis on samuti seerumite INCI nimekirjades esimese viie aine hulgas. Minu kirglik arvamus on, et need kumbki EI PEAKS seal olema!
Glütseriin on üks enim kasutatud ja kui nii tohib öelda siis vanemaid komponente nahahoolduses. Seda on turvaline kasutada, sest see ei tekita ärritusi ja seda on lihtne toota. Mis peamine, glütseriin on odav ning seetõttu on mul raske leppida luxbrändide valikutega kasutada glütseriini kõiges, mida nad teevad. Massiliselt. Ka seerumites, kus peaks olema suure efektiivsusega aktiivained ning pikaajalise toimega niisutajad.
Glütseriini pannakse tootesse iseseisvalt, aga see on ka paljude aktiivainete lisakomponent. Meie puhtal kujul glütseriini ei lisa, aga kui te näete D`DIFFERENCE toote INCI nimekirjas seda komponenti, siis on see mõne aktiivaine paariline, mis tagab aktiivaine lahustuvuse.
Palju jõudu seerumimaastikul orienteerumiseks! Seerumi kasutamiseks on õige aeg siis kui te tunnete, et kreem jääb nõrgaks või kui soovite nahale anda uut hingamist ja energiasüsti. Vanusele ei pea mõtlema, mõelge hoopis sellele, mida soovite saavutada. Seerumit ei pea kasutama 24/7, seda võib teha pudeli kaupa, hinnates tulemust. Õhtuse või hommikuse kasutamise juhised on toote peal kirjas. Rusikareegliks see, et kui seerum ei sisalda orgaanilisi happeid, A-või C-vitamiini, siis võib seda panna ka hommikul kreemi alla.
Ja veel üks väike nipp neile, kelle nahk silmade ümber hakkab toonust kaotama ja hommikul on silmade all „kotid“ – proovige varianti, et õhtul panete silmakreemi asemel joonte ja kortsukeste peale hoopis seerumit ja hommikul turgutate silmakreemiga, millel on paistetust alandav toime. Olen ise näinud, et tulemus saab hoopis parem! D´DIFFERENCE valikus on kuldne paar: 5D Rejuvenating Serum õhtul ja 5D Rejuvenating Serum ning 5D Lifting Eye Cream hommikul.
D´DIFFERENCE valikus on 3 seerumit:
5D Rejuvenating Serum 15 ml
5D Revitalizing Serum 15 ml
5D Smoothing Serum 15 ml
Need samad seerumid on -50% soodustusega müügil meie e-poes 50 ml pudelites. See suur soodustus on seetõttu, et pudelitel ja karpidel on vana, Domina Elegans logo. Seerumite sisu ei ole vana. Soodushind kehtib seni kuni pudelid otsa saavad.
Artikli autor: Carmen Kibur, D´DIFFERENCE brändijuht